Vishay/Dale RN55E1472DRSL
RN55E1472DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1472DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1472DRSL.pdf
Availability of RN55E1472DRSL
QUANTITY
RN55E1472DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1472DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1472DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1472DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1472DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1472DRSL Details Description
Related parts for RN55E1472DRSL
CONN RING 10 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 20 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf