Vishay/Dale RN55E1473DRSL
RN55E1473DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1473DRSL
Brief Description
RES 147K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1473DRSL.pdf
Availability of RN55E1473DRSL
QUANTITY
RN55E1473DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1473DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1473DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1473DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1473DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1473DRSL Details Description
Related parts for RN55E1473DRSL
TRIAC 800V 4A IPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf