Vishay/Dale RN55E1491BRSL
RN55E1491BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1491BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1491BRSL.pdf
Availability of RN55E1491BRSL
QUANTITY
RN55E1491BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1491BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1491BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1491BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1491BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1491BRSL Details Description
Related parts for RN55E1491BRSL
LED RED DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 3W AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 55 OHM 25C datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf