Vishay/Dale RN55E1500BBSL
RN55E1500BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1500BBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1500BBSL.pdf
Availability of RN55E1500BBSL
QUANTITY
RN55E1500BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1500BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1500BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1500BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1500BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1500BBSL Details Description
Related parts for RN55E1500BBSL
IC RETRIG MONO MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DVR 4CH HI SIDE 3.5A 28-SOIC datasheet.pdf
SERIALIZER/DESERIALIZER 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOARD DEV FOR ADC08D500 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 133 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf