ITT Cannon, LLC DAM15PLNMB
DAM15PLNMB picture photo
Mfg. Part Number
DAM15PLNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAM15PLNMB.pdf
Availability of DAM15PLNMB
QUANTITY
DAM15PLNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15PLNMB
Internal Part NumberEIS-DAM15PLNMB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15PLNMB
Related LinksDAM15, DAM15PLNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15PLNMB Details Description
Related parts for DAM15PLNMB
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 2.36" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 556MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf