Vishay/Dale RN55E1501CRSL
RN55E1501CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1501CRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1501CRSL.pdf
Availability of RN55E1501CRSL
QUANTITY
RN55E1501CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1501CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1501CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1501CRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1501CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1501CRSL Details Description
Related parts for RN55E1501CRSL
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SMINI-3 datasheet.pdf
INSIGHT ADAPTER 3 FOR EM35X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V MICROFOOT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 8SIP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf