Vishay/Dale RN55E1503DRSL
RN55E1503DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503DRSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503DRSL.pdf
Availability of RN55E1503DRSL
QUANTITY
RN55E1503DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1503DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1503DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503DRSL Details Description
Related parts for RN55E1503DRSL
FILTER BAND PASS 5.8GHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 11.2A 14 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf