Vishay/Dale RN55E1503FRE6
RN55E1503FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1503FRE6
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1503FRE6.pdf
Availability of RN55E1503FRE6
QUANTITY
RN55E1503FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1503FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1503FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1503FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1503FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1503FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1503FRE6
MULTI-PAIR 80COND 28AWG GRY 200' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 390 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMT TIN datasheet.pdf
IC FPGA 143 I/O 196CSP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf