Vishay/Dale RN55E1540FBSL
RN55E1540FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1540FBSL
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1540FBSL.pdf
Availability of RN55E1540FBSL
QUANTITY
RN55E1540FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1540FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1540FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1540FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1540FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1540FBSL Details Description
Related parts for RN55E1540FBSL
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TRANS RF NPN SILICON SOT-343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HANDTOOL FRAME/RF CONNECTORS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FL. HIGH BAY SENSOR W/DAYLIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf