Vishay/Dale RN55E15R0FB14
RN55E15R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E15R0FB14
Brief Description
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E15R0FB14.pdf
Availability of RN55E15R0FB14
QUANTITY
RN55E15R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E15R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E15R0FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E15R0FB14
Related LinksRN55E1, RN55E15R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E15R0FB14 Details Description
Related parts for RN55E15R0FB14
IC DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN 4POS SOCKET SLD CUP SGL KEY datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 20MSPS 48-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CHIP DEFLECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf