Vishay/Dale RN55E15R4BB14
RN55E15R4BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E15R4BB14
Brief Description
RES 15.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E15R4BB14.pdf
Availability of RN55E15R4BB14
QUANTITY
RN55E15R4BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E15R4BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E15R4BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E15R4BB14
Related LinksRN55E1, RN55E15R4BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E15R4BB14 Details Description
Related parts for RN55E15R4BB14
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 6A datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 878MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf