Vishay/Dale RN55E1622BBSL
RN55E1622BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1622BBSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1622BBSL.pdf
Availability of RN55E1622BBSL
QUANTITY
RN55E1622BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1622BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1622BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1622BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1622BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1622BBSL Details Description
Related parts for RN55E1622BBSL
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
ADM60S/AE60G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC datasheet.pdf