Vishay/Dale RN55E1622FRSL
RN55E1622FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1622FRSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1622FRSL.pdf
Availability of RN55E1622FRSL
QUANTITY
RN55E1622FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1622FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1622FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1622FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1622FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1622FRSL Details Description
Related parts for RN55E1622FRSL
OSC XO 24.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC 8BIT 22KSPS ADC SER OUT 8-DIP datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
RES 1.0191K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf