Vishay/Dale RN55E1642BBSL
RN55E1642BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1642BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1642BBSL.pdf
Availability of RN55E1642BBSL
QUANTITY
RN55E1642BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1642BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1642BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1642BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1642BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1642BBSL Details Description
Related parts for RN55E1642BBSL
FILTER CABLE/CLAMP 30 OHM 20COND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
HOLDER WIRE TAG PT 1/21 200/PK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf