Sullins Connector Solutions RBC20DCSD
RBC20DCSD picture photo
Mfg. Part Number
RBC20DCSD
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC20DCSD.pdf
Availability of RBC20DCSD
QUANTITY
RBC20DCSD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC20DCSD
Internal Part NumberEIS-RBC20DCSD
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC20DCSD
Related LinksRBC2, RBC20DCSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC20DCSD Details Description
Related parts for RBC20DCSD
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
METRIC UMQ MAT YEL 300X1250MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
59 POS RA RECEP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf