Vishay/Dale RN55E1691BBSL
RN55E1691BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1691BBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1691BBSL.pdf
Availability of RN55E1691BBSL
QUANTITY
RN55E1691BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1691BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1691BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1691BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1691BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1691BBSL Details Description
Related parts for RN55E1691BBSL
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
IC VOLT-DET QUAD WINDOW 20TQFN datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 69 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AA datasheet.pdf
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf