Vishay/Dale RN55E1691BRSL
RN55E1691BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1691BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1691BRSL.pdf
Availability of RN55E1691BRSL
QUANTITY
RN55E1691BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1691BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1691BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1691BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1691BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1691BRSL Details Description
Related parts for RN55E1691BRSL
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 34PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 50V TO-220AB datasheet.pdf
SPEED & POS MAGNETIC SENSORS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 14SIP datasheet.pdf