Vishay/Dale RN55E1740FRSL
RN55E1740FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1740FRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1740FRSL.pdf
Availability of RN55E1740FRSL
QUANTITY
RN55E1740FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1740FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1740FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1740FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1740FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1740FRSL Details Description
Related parts for RN55E1740FRSL
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 50K 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 78POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf