Powerex Inc. TM400DZ-2H
TM400DZ-2H picture photo
Mfg. Part Number
TM400DZ-2H
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHSE CTRL DL MOD 1600V 400A
Datasheet Download
TM400DZ-2H.pdf
Availability of TM400DZ-2H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TM400DZ-2H Order Process
Ship out your order
Specifications of TM400DZ-2H
Internal Part NumberEIS-TM400DZ-2H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)400A
Current - On State (It (RMS)) (Max)620A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM400DZ-2H
Related LinksTM400, TM400DZ-2H Datasheet, Powerex Inc. Distributor
TM400DZ-2H Details Description
Related parts for TM400DZ-2H
CAP CER 1.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/3/270FH1.5SR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf