Vishay/Dale RN55E1742BR36
RN55E1742BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1742BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1742BR36.pdf
Availability of RN55E1742BR36
QUANTITY
RN55E1742BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1742BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1742BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1742BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1742BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1742BR36 Details Description
Related parts for RN55E1742BR36
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SC82 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT STEREO W/USB 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf