Vishay/Dale RN55E1781DRE6
RN55E1781DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1781DRE6
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1781DRE6.pdf
Availability of RN55E1781DRE6
QUANTITY
RN55E1781DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1781DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1781DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1781DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1781DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1781DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1781DRE6
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
LED 5X5MM SQR SUP RED PANEL MNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf
SL-MAL11CC (METAL) 1N/C+1N/O QD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.2A 13.7 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf