Vishay/Dale RN55E1820BRSL
RN55E1820BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1820BRSL
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1820BRSL.pdf
Availability of RN55E1820BRSL
QUANTITY
RN55E1820BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1820BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1820BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1820BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1820BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1820BRSL Details Description
Related parts for RN55E1820BRSL
IC SUPERVSR PUSHPULL 2.63V SOT23 datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 30A 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #4 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 95MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf