Vishay/Dale RN55E1843BRSL
RN55E1843BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1843BRSL
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1843BRSL.pdf
Availability of RN55E1843BRSL
QUANTITY
RN55E1843BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1843BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1843BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1843BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1843BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1843BRSL Details Description
Related parts for RN55E1843BRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.57MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS OS 6KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf