Vishay/Dale RN55E1932BBSL
RN55E1932BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1932BBSL
Brief Description
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1932BBSL.pdf
Availability of RN55E1932BBSL
QUANTITY
RN55E1932BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1932BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1932BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1932BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1932BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1932BBSL Details Description
Related parts for RN55E1932BBSL
RES ARRAY 5 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
LASER HELIUM NEON .8MW CLASS II datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 472 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 45POS datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
3300UF 200V 50X80MM 105C 5000H datasheet.pdf