Vishay/Dale RN55E1932BRSL
RN55E1932BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1932BRSL
Brief Description
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1932BRSL.pdf
Availability of RN55E1932BRSL
QUANTITY
RN55E1932BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1932BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1932BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1932BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1932BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1932BRSL Details Description
Related parts for RN55E1932BRSL
SNSW 10.1A 3/16 NONE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TXRX HYBRID 916.50MHZ SM-20H datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf