Vishay/Dale RN55E1982BRE6
RN55E1982BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1982BRE6
Brief Description
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1982BRE6.pdf
Availability of RN55E1982BRE6
QUANTITY
RN55E1982BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1982BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1982BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1982BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1982BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1982BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1982BRE6
IC 4-TO-16 DECODER/DEMUX 24-DIP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8A/6A MPT6 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CGRID HDR DRSW W/CAP 0.38 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf