Vishay/Dale RN55E2000DBSL
RN55E2000DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000DBSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000DBSL.pdf
Availability of RN55E2000DBSL
QUANTITY
RN55E2000DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2000DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000DBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2000DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000DBSL Details Description
Related parts for RN55E2000DBSL
SENSOR 30PSIG 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .76M datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/5W .1% AXIAL datasheet.pdf