Vishay/Dale RN55E2000DR36
RN55E2000DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000DR36
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000DR36.pdf
Availability of RN55E2000DR36
QUANTITY
RN55E2000DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2000DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2000DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000DR36 Details Description
Related parts for RN55E2000DR36
POLYSWITCH RXE SERIES 1.10A datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf