TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F17-26SB-LC
DTS26F17-26SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F17-26SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
DTS26F17-26SB-LC.pdf
Availability of DTS26F17-26SB-LC
QUANTITY
DTS26F17-26SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F17-26SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F17-26SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F17-26SB-LC
Related LinksDTS26F17, DTS26F17-26SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F17-26SB-LC Details Description
Related parts for DTS26F17-26SB-LC
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 1.6A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
1" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 400VAC 250VDC datasheet.pdf
BOARD KIT CRYPTO W/2 SOIC SKTS datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf