Vishay/Dale RN55E2000FRSL
RN55E2000FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000FRSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000FRSL.pdf
Availability of RN55E2000FRSL
QUANTITY
RN55E2000FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2000FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2000FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000FRSL Details Description
Related parts for RN55E2000FRSL
TRANSMITTER FIBER OPTIC 8MBPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 13PF 150V 0606 datasheet.pdf
FILTER SAW 868.95MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN SOCKET INVERSE 120POS 5ROW datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 75A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf