Vishay/Dale RN55E2003BRSL
RN55E2003BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2003BRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2003BRSL.pdf
Availability of RN55E2003BRSL
QUANTITY
RN55E2003BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2003BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2003BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2003BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2003BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2003BRSL Details Description
Related parts for RN55E2003BRSL
CONN HOUSING PH 13POS 2MM WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 10SON datasheet.pdf
BUZ MAGNET 1.5V CIRC 12MM RADIAL datasheet.pdf
TOOL HAND POSITIVE-LOCK MODEL A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf