Vishay/Dale RN55E2031BR36
RN55E2031BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2031BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2031BR36.pdf
Availability of RN55E2031BR36
QUANTITY
RN55E2031BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2031BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2031BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2031BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2031BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2031BR36 Details Description
Related parts for RN55E2031BR36
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 32.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf