Vishay/Dale RN55E2101FB14
RN55E2101FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2101FB14
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2101FB14.pdf
Availability of RN55E2101FB14
QUANTITY
RN55E2101FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2101FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2101FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2101FB14
Related LinksRN55E2, RN55E2101FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2101FB14 Details Description
Related parts for RN55E2101FB14
IC REG LDO 1.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 46V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf