Vishay/Dale RN55E2150BBSL
RN55E2150BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2150BBSL
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2150BBSL.pdf
Availability of RN55E2150BBSL
QUANTITY
RN55E2150BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2150BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2150BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2150BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2150BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2150BBSL Details Description
Related parts for RN55E2150BBSL
6 POS MINI-DIN VRT SHLD CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH CLAMP 9A 52V DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 40MA 46.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf