Vishay/Dale RN55E2151BRE6
RN55E2151BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2151BRE6
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2151BRE6.pdf
Availability of RN55E2151BRE6
QUANTITY
RN55E2151BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2151BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2151BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2151BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2151BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2151BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2151BRE6
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 14POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FP-4 5C1-1 datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE GRN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf