Vishay/Dale RN55E2152DR36
RN55E2152DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2152DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2152DR36.pdf
Availability of RN55E2152DR36
QUANTITY
RN55E2152DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2152DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2152DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2152DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2152DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2152DR36 Details Description
Related parts for RN55E2152DR36
MOSFET N-CH 600V 9.2A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 110POS .050" SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7200K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf