Vishay/Dale RN55E2183BRE6
RN55E2183BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2183BRE6
Brief Description
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2183BRE6.pdf
Availability of RN55E2183BRE6
QUANTITY
RN55E2183BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2183BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2183BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2183BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2183BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2183BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2183BRE6
VARISTOR 2020V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf
102 METRAL PWR 4RX1M RA RCP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf