Vishay/Dale RN55E2202BRE6
RN55E2202BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2202BRE6
Brief Description
RES 22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2202BRE6.pdf
Availability of RN55E2202BRE6
QUANTITY
RN55E2202BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2202BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2202BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2202BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2202BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2202BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2202BRE6
FUSE HLDR CAP CARTRIDGE 250V 16A datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 0.4UF 100V X7R 1410 datasheet.pdf
CLEAN CUT 3/8" BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf