Vishay/Dale RN55E2263BB14
RN55E2263BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2263BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2263BB14.pdf
Availability of RN55E2263BB14
QUANTITY
RN55E2263BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2263BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2263BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2263BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2263BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2263BB14 Details Description
Related parts for RN55E2263BB14
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 7POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG WHT 500' datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf