Vishay/Dale RN55E2291BBSL
RN55E2291BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2291BBSL
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2291BBSL.pdf
Availability of RN55E2291BBSL
QUANTITY
RN55E2291BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2291BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2291BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2291BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2291BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2291BBSL Details Description
Related parts for RN55E2291BBSL
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT 2ADC/8DAC 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SCT7650EX 21.78" 8" EX111 R W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
DBL10(D E) datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 37POS STD SER1 datasheet.pdf