Vishay/Dale RN55E2371BR36
RN55E2371BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2371BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2371BR36.pdf
Availability of RN55E2371BR36
QUANTITY
RN55E2371BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2371BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2371BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2371BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2371BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2371BR36 Details Description
Related parts for RN55E2371BR36
TRIMMER 1M OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC TXRX LOPWR HS RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX CMOS RF VIDEO 16DIP datasheet.pdf
PROGRAMMER UNIV INTELLIGENT 4SKT datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf