Vishay/Dale RN55E2372DBSL
RN55E2372DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2372DBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2372DBSL.pdf
Availability of RN55E2372DBSL
QUANTITY
RN55E2372DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2372DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2372DBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2372DBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2372DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2372DBSL Details Description
Related parts for RN55E2372DBSL
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 5M datasheet.pdf
SAFETY MAT 400X1250MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 149W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf