Vishay/Dale RN55E2402BRSL
RN55E2402BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2402BRSL
Brief Description
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2402BRSL.pdf
Availability of RN55E2402BRSL
QUANTITY
RN55E2402BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2402BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2402BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2402BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2402BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2402BRSL Details Description
Related parts for RN55E2402BRSL
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
DEMO BOARD SPI/I2C TO DUAL UART datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 600MA 363.8 MOHM datasheet.pdf
EXIT TRACK COVER datasheet.pdf
CONN N TYPE JACK STR 50OHM SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 43NH SMD datasheet.pdf
CONN PWR RETAINER ACCY datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf