Vishay/Dale RN55E2431DR36
RN55E2431DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2431DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2431DR36.pdf
Availability of RN55E2431DR36
QUANTITY
RN55E2431DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2431DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2431DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2431DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2431DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2431DR36 Details Description
Related parts for RN55E2431DR36
CONN RACK & PANEL PLUG 56POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FUSE PTC 0.50A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf