Vishay/Dale RN55E2431DR36
RN55E2431DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2431DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2431DR36.pdf
Availability of RN55E2431DR36
QUANTITY
RN55E2431DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2431DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2431DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2431DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2431DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2431DR36 Details Description
Related parts for RN55E2431DR36
FIXED IND 12UH 1.28A 37 MOHM TH datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 1.9V 5SSOP datasheet.pdf
TEST LEAD 16AWG 5000V WHT 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.3VC SOT723 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 120MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf