Vishay/Dale RN55E2492FRSL
RN55E2492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2492FRSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2492FRSL.pdf
Availability of RN55E2492FRSL
QUANTITY
RN55E2492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2492FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2492FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2492FRSL Details Description
Related parts for RN55E2492FRSL
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 8A 11.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf