Vishay/Sprague M39003/09-0002/TR
M39003/09-0002/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0002/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0002/TR.pdf
Availability of M39003/09-0002/TR
QUANTITY
M39003/09-0002/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0002/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0002/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0002/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0002/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0002/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0002/TR
CLIP ALLIG TEST-R/A BAN PLUG BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS K 1.5KW 230V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 25V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
MA-15DP21C5 5M CABLE 2 N/C + 1 N datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.79A 70 MOHM TH datasheet.pdf