Vishay/Dale RN55E2552FRSL
RN55E2552FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2552FRSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2552FRSL.pdf
Availability of RN55E2552FRSL
QUANTITY
RN55E2552FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2552FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2552FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2552FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2552FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2552FRSL Details Description
Related parts for RN55E2552FRSL
CONN HEADER 30POS VERT datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 52POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
RES SMD 900OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf