Vishay/Dale RN55E2610DRSL
RN55E2610DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2610DRSL
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2610DRSL.pdf
Availability of RN55E2610DRSL
QUANTITY
RN55E2610DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2610DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2610DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2610DRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2610DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2610DRSL Details Description
Related parts for RN55E2610DRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
16MM IND CTRL MUSHROOM OPERATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 3/8-16 datasheet.pdf
COLOR CORRECTION MATRIX IP CORE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 105MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.79A 47 MOHM datasheet.pdf
1.30MM HEIGHT UNIVERSAL CONTACT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf