Vishay/Dale RN55E2740BB14
RN55E2740BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2740BB14
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2740BB14.pdf
Availability of RN55E2740BB14
QUANTITY
RN55E2740BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2740BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2740BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2740BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2740BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2740BB14 Details Description
Related parts for RN55E2740BB14
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED GRN 10M datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.180" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 125V RADIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 835MA 120 MOHM datasheet.pdf